TO BYŁ BARDZO DOBRY SEZON

Kwiecień 13th, 2022 | by Bogusław Zawadzki
TO BYŁ BARDZO DOBRY SEZON
SHORT TRACK
0

Nasi specjaliści od jazdy na krótkim torze zakończyli sezon. Prezentujemy Państwu podsumowanie startów zawodników UKS Short Track MOSiR Giżycko, przygotowane przez wiceprezesa klubu Tomasza Piątka.

Przygotowania do sezonu klub rozpoczął już 26 czerwca 2021 roku, najpierw trzy tygodnie na obiektach sportowych miasta Giżycko (tor rolkarski przy SP 4, stadion MOSiR, „Orlik” przy SP 7, las miejski i trasy rowerowe w okolicach Giżycka).Ta pierwsza część przygotowań zakończyła się 16 lipca sprawdzianem kondycji fizycznej na stadionie miejskim – bieg na 100m, skok w dal z miejsca i godzinny bieg ciągły. Po dwóch tygodniach odpoczynku zawodnicy przystąpili do ćwiczeń wspólnych z klubami z Olsztyna i Elbląga w ramach letnich obozów. Po dwóch tygodniach , wszystkie trzy kluby wyjechały na drugą część obozu do Krynicy – Zdrój. Sezon rozpoczął się od Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w Gdańsku. W całym 2021/2022 sezonie nasi zawodnicy brali udział w:Mistrzostwach Polski Seniorów na Dystansach i Wieloboju, Mistrzostwach Polski Juniorów, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Mistrzostwach Polski Młodzików, Mistrzostwach Polski Mastersów oraz w sześciu imprezach w ramach Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych. Startowaliśmy również w zawodach międzynarodowych. Michalina Wawer i Jakub Nowak zostali powołani do narodowej kadry juniorów na zawody w czeskich Benatkach nad Jizerou, a Michalina dodatkowo została powołana do reprezentacji kraju juniorów na sezon 2021/2022.

Do największych osiągnięć naszych zawodników można zaliczyć:

– wicemistrzostwo Polski na dwóch dystansach (500 m i 1500 m) oraz brązowy medal w wieloboju wywalczone przez Aleksandra Sakowicza na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

– wicemistrzostwo Polski w sztafecie mikstowej zdobyte przez Aleksandra Sakowicza i Weronikę Biller na Olimpiadzie Młodzieży

– mistrzostwo Polski na dystansie 777 m, złoto w sztafecie dziewcząt oraz brązowy medal na 500 m zdobyte przez Michalinę Wawer na Mistrzostwach Polski Młodzików i ustanowienie nowego rekordu Polski na dystansie 777m

– brązowy medal w sztafecie mikstowej wywalczony przez Michalinę Wawer, Kaję Kisielewską i Jakuba Nowaka na Mistrzostwach Polski Młodzików

– 8. miejsce na 1000 m Aleksandra Sakowicza na Mistrzostwach Polski Seniorów

– 4.  miejsce na 1000 m i 777 m Jakuba Ekstowicza na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Ogółem w zawodach tego sezonu startowało 22 młodych zawodników spośród 25 licencjonowanych oraz 2 trenerów w kategorii masters (na Mistrzostwach Polski Mastersów w short tracku). Pięcioro zawodników w tym sezonie debiutowało w ogólnopolskich zawodach. W trakcie sezonu zawodnicy zdobyli ogółem 78 medali. Na dystansach zdobyli 61 krążków, w tym: 15 złotych, 23 srebrne i 23 brązowe, a w wieloboju  17 medali: 5 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych.

Zawodnicy skończyli sezon z następującymi klasami sportowymi:

  1. klasa – Weronika Biller i Michalina Wawer
  2. klasa – Jakub Nowak, Aleksander Sakowicz i Kaja Kisielewska
  3. klasa – Filip Sztafa, Jakub Ekstowicz i Milena Sakowicz

Młodzieżowa Złota – Anna Słowikowska, Julia Wawer i Łukasz Piątek

Młodzieżowa Srebrna – Zofia Piątek i Mikołaj Czałbowski (debiutant),

Młodzieżowa Brązowa – Judyta Sakowicz i Amelia Dowgiałło (debiutantka).

Również nasi zawodnicy startujący w kategorii MASTERS zdobyli klasy sportowe. W grudniu 2021 r. pięcioro zawodników otrzymało powołanie na ogólnopolskie zgrupowanie szkoleniowe w kategorii młodzika i juniora młodszego w short tracku do Sanoka. Byli to: Michalina Wawer,Weronika Biller,Kaja Kisielewska, Aleksander Sakowicz, Jakub Nowak, a na rezerwowej liście znalazł się również Filip Sztafa. Ponadto z narodową kadrą juniorów okazję mieli trenować Olek i Misia. Do kadry województwa warmińsko – mazurskiego z naszego klubu powołanie dostali: Weronika Biller, Kaja Kisielewska, Michalina Wawer, Jakub Nowak i Aleksander Sakowicz . Największy progres w wynikach zrobili: Olek, który jeździ rundy na poziomie 9,0 (!), Misia (rundy 9,3 !), Kuba i Weronika (9,8), Kaja (10,2) oraz Łukasz i Filip (10,3).

Wielu zawodników skończyło sezon w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji OZR w swoich kategoriach wiekowych. I tak: Michalina Wawer – 1. (na 39 klasyfikowanych zawodniczek), Julia Wawer – 2. (na 46), Łukasz Piątek – 4. (na 39), Jakub Nowak – 5. (na 34), Zofia Pitek – 5. (na 46), Aleksander Sakowicz – 7. ( na 32), Anna Słowikowska – 8. (na 46), Stanisław Piątek (najmłodszy – siedmiolatek) – 8. (na 19), Kaja Kisielewska – 10. (na 39).

W październiku 2021 roku nasz klub i Mazurskie Centrum Sportów Lodowych byli gospodarzami Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych, była to już czwarta edycja tych zawodów, rozgrywana w naszym mieście. Wśród zaproszonych gości, był prezes PZŁS Rafał Tataruch i dyrektor biura PZŁS Rafał Grążawski. Panowie wręczyli pamiątkowe nagrody osobom wyróżniającym się w propagowaniu łyżwiarstwa szybkiego obu torów (krótkiego i długiego) w ramach obchodów 100-lecia łyżwiarstwa szybkiego w Polsce.

Wielkie podziękowania dla wszystkich zawodników, bo dzięki ich postawie i wynikom nasz klub zajął 5. miejsce w klasyfikacji klubów w sezonie. Wielkie wyrazy uznania również dla trenera Tomasza Sztafy za wkład i zaangażowanie w treningi oraz opiekę nad stanem technicznym sprzętu (dbałość o prawidłowe wyprowadzenie i ustawienie płóz).

Oprócz chwil radości były też i chwile smutku. W lutym z wielkim żalem i bólem przyjęliśmy wiadomość o odejściu od nas trenera Sławomira Treszczyńskiego. Straciliśmy wspaniałego szkoleniowca, ale przede wszystkim sympatycznego i serdecznego Człowieka o wyjątkowej osobowości. Sport dla Trenera Sławka był ogromną miłością. Pozostał jemu wierny do ostatnich swoich dni. Dziękujemy Trenerowi modlitwą za całą pracą w klubie.

Comments are closed.